DŮLEŽITÉ - LABRADORSKÝ RETRÍVR - chovatelská stanice BOHEMIA BRAS

Přejít na obsah

Rádi bychom Vás poprosili, než projevíte zájem o štěňátko z našeho chovu, přečtěte si pozorně níže uvedené, i když poněkud obsáhlejší, povídání, v němž najdete i podmínky prodeje našeho štěňátka.
Všechny plagiátory žádáme aby respektovali, že veškeré texty našich stránek jsou autorizovány.


PROČ ŠTĚŇÁTKO PRÁVĚ OD NÁS ?
    Mohlo by se zdát, že na základě úspěchů našeho chovu hledáme pouze zájemce z řad chovatelů. Opak je však pravdou. Je velmi málo chovatelů, kteří se mohou pochlubit tím, že jsou majiteli pejska nebo fenky z našeho chovu. Neboť výstavní kariéra štěňátka pro nás nikdy nebyla, není a nebude prioritou při výběru vhodných páníčků pro naše štěňátka. Vítáni nám jsou vždy ti, kdo hledají dalšího člena rodiny a parťáka pro aktivity svého volného času, ti, u nichž miminko najde klidné zázemí rodiny, jíž se stane plnohodnotným členem, kde bude žít doma v obytné části domu nebo bytu, kde o ně bude celý život postaráno s největší péčí a láskou a kde i jednou, v kruhu své milující rodiny, dokončí svou životní pouť. Taková je naše představa budoucího domova pro naše štěňátka. S takovými lidmi se velmi rádi setkáme

    Kdo však hledá jen živou hračku pro své nevychované děti, módní dekoraci do své výstavní zahrady nebo snad psa do kotce či boudy, prosím nekontaktujte nás, připravovali bychom se navzájem zbytečně o čas. Budoucí majitele našich miminek si velmi pečlivě vybíráme, abychom si následně při osobní návštěvě naší chovatelské stanice, se zájemci mohli  ujasnit vzájemné představy o výživě, výchově a další důležité podrobnosti, které s sebou soužití s labradořím miminkem přináší, štěňátko nikdy závazně neslibujeme ani prostřednictvím mailu ani prostřednictvím telefonního rozhovoru.

    Je velmi důležité si uvědomit, že labrador se při dobré péči dožívá věku kolem 15 - 16ti  let, nejstarší holčička z našeho chovu se dožila 17-ti a pejsek takřka 18-ti let. Každý zájemce o štěňátko musí být připraven na to, že soužití s pejskem přináší nejen radost, ale někdy i také starost a že ani pejskům se, bohužel, nemoci nevyhýbají a především ve vyšším věku se může potýkat s některými zdravotními potížemi, které s sebou stáří přináší.
Záměrem naší chovatelské stanice BOHEMIA BRAS je chov zdravých, povahově vyrovnaných a exteriérově kvalitních Labradorských Retrieverů.
ZDRAVÍ:
    U našich labradorů již od roku 1992 provádíme RTG kontrolu kyčelních kloubů, později jsme také začali kontrolovat i loketní klouby.
Již v 90-tých letech jsme s Álou Čečrdlovou byli jedni z prvních chovatelů, kteří prosazovali zavedení povinnost těchto vyšetření pro zařazení mezi chovné podmínky retrieverů.  
Druhý zdravotní aspekt, který považujeme za velmi důležitý je vyšetření očí, neboť razíme zásadu, že plemeno, které je nejvíce využíváno jako vodící pes, musí samo mít oči zcela v pořádku. Naši pejsci proto procházejí genetickým testem na Progressive Retinal Atrophy, Progressive Rod-Cone Degeneration (PRA-prcd), který zároveň s nepovinnými testy na další geneticky podmíněná onemocnění  jako jsou Centronuclear Myopathy (CNM), Cystinuria, Degenerative Myelopathy (DM), Exercise Induced Collapse (EIC), Hereditary Nasal Parakeratosis (HNPK) odesíláme k vyhodnocení nejčastěji do DDC DNA Diagnostic Center laboratory v Fairfieldu v americkém Ohiu. Dle výsledku těchto zdravotních testů pak zařazujeme naše pejsky do chovu a protože i pro krytí našich feneček si vybíráme pejsky, kteří genetické testy také absolvovali,  jsme schopni budoucím majitelům garantovat, že štěňátko od nás nikdy neonemocní některou z výše uvedených genetických vad.

    Všechny nové majitele našich štěňátek vždy informujeme, jak velice důležitý je v prvním roce života štěňátka správný a zodpovědný přistup k jeho vývoji. Protože kostra a klouby - celá jeho nosná konstrukce - se vyvíjí až do roka a půl, je velmi důležité v tomto období zachovat velkou trpělivost a zdržet se přetěžování pohybem. Také správná výživa je v období vývoje velmi důležitá.

    Pro lepší představu - štěňátko v období do 18 měsíců projde srovnatelně stejnou fází vývoje jako dítě do 15-ti  let, tzn, na co má lidské mládě 15 let = 180 měsíců,  na to má štěně jen 18 měsíců = 10x méně času. Proto především u větších a obřích plemen psů je velmi důležité zachovat dostatečně dlouhou dobu klidový režim.  Labrador, přestože je řazen mezi střední plemena, potřebuje, vzhledem ke své hmotnosti v dospělosti, stejné ohledy, jako plemena velká.
RTG snímek novorozeného štěněte
RTG snímek dvoutýdenního štěněte


Přibližné doby vývoje kloubů psa
nižší hodnoty se vztahují na miniaturní a malá plemena vyšší hodnoty na střední a velká plemena
Přibližné doby vývoje kostry psa
vlevo hodnoty vztahující se na miniaturní a malá plemena
vpravo hodnoty vztahující se na střední a velká plemena


POVAHA:
    Mylnou představu, s níž někteří zájemci o štěňátko přicházejí, kdy se domnívají, že labrador je velice klidný, flegmatický, někdy až apatický pes, naši labradoři opravdu nesplňují. Zdravý Labradorský Retriever je aktivní pejsek, s nádhernou povahou, jenž je po generace šlechtěn  jako neúnavný společník a průvodce člověka. Krédem labradora je: Labrador má radost, když cítí, že Vám dělá radost.
Proto všichni naši pejsci žijí s námi v domě a žádné venkovní kotce u nás nenajdete. Labrador nepotřebuje kilometry procházek, i když pokud mu je v dospělosti poskytnete, bude Vás na nich velmi rád doprovázet. Ale jeho život naplní i být průvodcem staršího, nebo  handicapovaného člověka, který mu tolik pohybu dopřát nemůže.  Labrador může  žít ve velkém domě, z něhož bude mít přístup do zahrady, ale bude i báječným společníkem člověku žijícímu v městském bytě, i v garsonce. Labrador není uštěkaný hlupák pletoucí se pod nohy.  Labrador miluje všechny aktivity od procházek, hraní, aportování, plavání až po "gaučink", které s Vámi bude velmi rád absolvovat. Labrador je tvor s vysokou inteligencí a empatií, který s Vámi sdílí radost, ale i Váš smutek. Labrador se nevychovává cvičákovým drilem, ale běžnou komunikací při níž rozumí takřka každému Vašemu slovu.  

EXTERIÉR:
    Ctíme standard Labradorského Retrievera, který je pro celé plemeno stejný a tak neuznáváme jakékoli dělení na pracovní a výstavní typy. Labrador je stavbou těla poměrně mohutný pes a pro své původní poslání přinašeče (Retriever - přinašeč), kdy musí dohledat a aportovat zvěř v terénu i z hustých porostů, jako je třeba husté křoví, které musí prorazit, ale i z ledové vody, se může laické veřejnosti zdát poněkud zavalitější, neboť na rozdíl od jiných plemen psů břicho od hrudníku ke slabinám nesmí být vpadlé (jako mají například ohaři), ale musí být po celé délce ve stejné úrovni jako je hloubka hrudníku. To pak evokuje doměnku, že je labrador tlustý.  Při pohledu se shora i z boku by se měl jevit jako jednolitý válec, tzn, že by neměl mít nejen propadlé břicho, ale ani vpadlé boky. Tomu se pak u labradora ve výstavním hodnocení říká, že má správnou horní i spodní linii. Váha fenky v dospělosti se pohybuje okolo 36 kg a váha dobře stavěného psa bývá  42-50kg.
Pro naše fenky volíme ke krytí většinou pejsky ze zahraničních chovů, kteří korespondují s typem našich labradorů a u nichž se domníváme, že mohou být pro chov přínosem kvality a zdraví. Zároveň naši pesci kryjí jen vybrané fenky, téhož typu se zdravotními testy.
Níže uvedena ilustrace rozdílu ve stavbě těla mezi Ibizem a Labradorem.



KOUPĚ ŠTĚŇÁTKA
    Jak jsme se již na začátku zmínili, výstavní kariéra štěňátka není v žádném případě měřítkem pro náš výběr budoucích majitelů našich miminek, avšak v případě, že během života našeho pejska projeví jeho majitelé zájem o kynologické aktivity, velice rádi jim poradíme a v rámci svých možností
i pomůžeme v jejich začátcích.
S majiteli našich štěňátek zůstáváme v kontaktu minimálně do roka věku štěňátka a v kupní smlouvě máme i podmínku, že nám je přivezou během prvního roku ke kontrole ve třech důležitých vývojových fázích. Stejně tak jsme připraveni kdykoli poradit a pomoci, co se týká oblasti výživy, výchovy a zdravotního stavu našich štěňátek. Pro majitele našich labroušků pořádáme také kolem 12-tého měsíce věku kolektivní sraz štěňátek, při nichž se mohou setkat se sourozenci svého pejska. Zároveň pořádáme týdenní nebo víkendové výcvikové pobyty. S některými majiteli se setkáme jen do prvního roku života jejich pejska a z některých se stávají naši přátele na celý život.

Cena za štěňátko z naší chovatelské stanice je 25 000 - 30 000,-Kč. Není to cena nejnižší, ale není to ani cena nejvyšší.
Je potřeba si uvědomit, že náklady na odchov kvalitní chovné fenky a chovného pejska, aby sami byli reproduktory především zdravých a kvalitních potomků se pohybuje rámcově nad 200 000,-Kč.
To, že pejsek nebo fenka získali na výstavě známku Výborná znamená, že museli bezpodmínečně splnit veškerá kritéria standardu plemene Labrador Retrievera a pokud na výstavě ještě získali tituly jako např. CAJC, BOJ, CAC, CACIB, nebo dokonce BOB, tak byli skutečně nejlepší z nejlepších.
Laikům to tak nepřipadá, ale on je opravdu veliký rozdíl v kvalitě chovné feny, s níž majitelé absolvují jen dvě výstavy povinné pro zařazení do chovu, bez ohledu na jejich výsledek (výborná, velmi dobrá) a pak již jen od 18-ti měsíců až do 8 let rok co rok rodí štěňata. A mezi fenkou jejíž exteriérová kvalita je na výstavách prokázána v průběhu více let, neboť jen zcela zdravá fenka si dokáže po dobu více let udržet tak skvělou výstavní kondici aby i ve vyšším věku byla ověnčena tituly nejvyššími.
Takže pokud se pejsek nebo fenka mohou pochlubit nejen známkou výborná ale navíc i dalšími výstavními tituly a to od více rozhodčích jak tuzemských, tak zahraničních, vypovídá to o jejich vysoké kvalitě, kterou bude tento jedinec s největší pravděpodobností předávat i svým potomkům. Rádi bychom jen podotkli, že náklady chovatele na jednu výstavu za jednoho psa se dle lokalizace výstavy pohybují v rozmezí od 1000 do 10 000,-Kč. Jen pro představu, naše dosud nejúspěšnější  fenečka Messinka získala v průběhu 8 let tituly, včetně těch nejvyšších, na 46 výstavách v celé Evropě od Italského Janova až po Estonský Tallin. A může se pochlubit i titulem Evropský vítěz, dvojnásobný Interšampion a šampion mnoha zemí. A že není jen krásnou modelkou, ale i velmi šikovnou a pracovitou fenkou,  dokazuje úspěšné absolutorium vrcholových pracovních klubových všestranných zkoušek, takže Messinka se honosí i tutulem "U" - Universální fenka.
EMPRESS MESSALINA of  BOHEMIA BRAS "Messinka"
(na fotografii zcela vpravo) na posledy stála ve výstavním kruhu ještě ve svých 10-ti letech na Speciální klubové výstavě, kdy z rukou italského rozhodčího převzala ocenění a titul pro Nejlepšího veterána a její obě děti na fotografii zleva syn CRISPINUS QUINCTIUS of BOHEMIA BRAS "Kryšpínek" a dcera  BREBURDA of BOHEMIA BRAS "Bambuka" vyhráli oba svou kategorii, a Bambulka nakonec obdržela titul nejvyšší a stala se tak Vítězkou Speciální výstavy. Geny se holt nezapřou.  

    Druhou velmi zásadní položkou, je částka, která je potřebná ke zjištění zdravotního stavu budoucích rodičů., Pro předpoklad a také pro záruku zdraví štěňátek jsou zdravotní testy povinné a nepovinné (nadstandardní). Mezi povinné testy pro zařazení do chovu patří rentgen a následné vyhodnocení kyčelních a loketních kloubů, kdy se celková cena pohybuje kolem 5500,- Kč a výsledek tohoto vyšetření hovoří o aktuálním stavu vyhodnocených kloubů daného psa nebo fenky a tudíž o předpokladu zdravotního stavu budoucích potomků.
K nepovinným (nadstandardním) a vlastně zcela dobrovolným zdravotním vyšetřením, na něž své psy testují jen někteří zodpovědní chovatelé patří především genetické testy (např. PRA/prcd, EIC, HNPK, CNM, atd…) prováděné buď z krve nebo bukálních stěrů a cena za každý z těchto testů se pohybuje okolo 50-100 $. To znamená, že tím, že své fenky a pejsky na tyto nemoci testujeme a následně páříme opět s geneticky prokazatelně zdravými jedinci, ušetřili jsme již tato finanční vydání budoucím majitelům našich štěňátek, neboť můžeme 100% garantovat zdravotní stav štěňátka co se těchto genetických zatížení týká.

Někdy nás velmi překvapuje uvažování lidí při výběru štěňátka,  u některých bohužel rozhoduje jen výše jeho pořizovací ceny.
Za všechny několik příkladů, jak někteří zájemci o štěňátko komunikují v telefonu nebo mailem:
  • Prosím Vás, máte ještě štěňata a za kolik je prodáváte?
  • Počkejte, nejste jediní, komu volám, musím si to zapsat a pak se rozhodnu, kde bude nejlevnější……
  • Vážení, napište, jaká štěňata máte právě na skladě...
  • Kolipa byste za toho čokla chtěla?
  • Hele mne průkaz nezajímá, já to chci jenom na zahradu a na hraní pro děcka….

Určitě stojí za zamyšlení, že při koupi auta, které si lidé pořizují na dobu 4-5 let se řídí kvalitou
a vynaloží za ně statisíce, za dovolenou, kterou si užijí týden až čtrnáct dní vydají desetitisíce, při pořizování nové televize zkoumají kvalitu obrazu, zvuku, příjmu a jsou ochotni si za značku připlatit.
Avšak při pořízení pejska – živé bytosti, která člověka doprovází v dobrém i zlém mnoho let - je kvalita mnohými lidmi zcela opomíjena a záleží jim jen na co nejnižší ceně.

Zájemci o štěňátko si možná ani neuvědomují, že za 53 let chovu pejsků (od r. 1971), z toho 33 let se věnujeme pouze labradorům (od r. 1991), náš chov stavíme na zcela zdravých jedincích s charakteristickou povahou a i takové si vybíráme pro krytí našich feneček. Všichni naši pejsci žijí s námi doma, nikoli v kotci nebo boudě, s našimi štěňátky jsme od porodu až po jejich odchod do nových rodin 24 hodin denně a věnujeme jim maximální péči. S jejich majiteli pak zůstáváme v kontaktu minimálně po dobu prvního roku věku štěňátka, mnohdy po celý život. Většina majitelů se k nám vrací pro nového labradořího kamaráda, když ten předchozí odejde. Vždy jsme ochotni poradit a v rámci svých možností pomoci, co se výživy, výchovy, výcviku a veterinární péče týká.

Mohou toto o sobě napsat výrobci aut, spotřební elektroniky nebo cestovní kanceláře? A přesto cenu jimi stanovenou nikdo nezpochybňuje!

Všem našim labradořím miminkům pomáháme přijít na svět.................

..........a všechny naše pejsky držíme v náruči, když se jejich čas naplní.


copyright©all rights reserved Bohemia Bras 1998-2024
Návrat na obsah